شبکه جهانی فاطمه الزهراء(س)

آیت الله جوادی آملی؛زمانه امروز فرصتی برای ارائه بحث های دینی است

یکی از مراجع تقلید خدمت در خط مقدم سلامت را یک توفیق الهی دانست و اظهار کرد: إن شاء الله این خدمت با توفیق کشف داروی این بیماری همه گیر توسط دانشمندان کشور همراه باشد.

به گزارش شبکه جهانی فاطمه الزهرا س  آیت الله عبدالله جوادی آملی عصر امروز در یازدهمین گردهمایی مجازی استادان علوم عقلی که به مناسبت ششمین ویژه برنامه بزرگداشت علامه آیت الله سید محمدحسین طباطبایی (ره) برگزار شد با اشاره به برخی ویژگی های علامه طباطبایی اظهار کرد: علامه طباطبایی فرهیخته ای در اوج تقوا، تواضع، ادب، قناعت، رأفت و صمیمیت بود که عُمری در خدمت به قرآن و عترت تعلیم داد و تربیت کرد.

وی تواضع مرحوم علامه طباطبایی را از ویژگی های بسیار برجسته آن عالم ربانی خواند و افزود: حضرت استاد نسبت به همگان متواضع بود، امّا تواضع و عطوفت ایشان نسبت به شاگردان جلوه و ظهور دیگری داشت، طوری که شاگردان را مانند فرزندان خویش می دانست.

این استاد و مفسّر قرآن کریم، تواضع مرحوم علامه طباطبایی را نوعی درس اخلاق عملی عنوان کرد و گفت: البته تواضع عُلمای ما در برابر استادانشان امری است که در تاریخ تعلیم و تربیت زبانزد بوده و هست.

این مرجع تقلید وجود مضجع نورانی کریمه اهل بیت (س) را در قم یک برکت خواند و ادامه داد: برکت دیگر برای این شهر آن است که آرامگاه بسیاری از عُلمای بزرگ در قم قرار دارد.

آیت الله جوادی آملی یکی از برکات مرقد کریمه اهل بیت (س) و علمای أعلام را کسب فیض شاگردان علوم آل محمد (ص) از این مضجع نورانی دانست و گفت: در تاریخ نقل است که حتی شاگردان ارسطو هم وقتی مشکلی برایشان پیش می آمد، کنار قبر او جمع می شدند و به مطالعه و مباحثه می پرداختند و با همین اقدام، مشکلات علمی شان حل می شد.

وی سپس به اهمیت علوم عقلی اشاره و اضافه کرد: صاحبان عقل با استفاده از این نعمت الهی تلاش دارند تا از غفلت دوری کنند و حتی در خواب نیز از این نعمت بهره می گیرند، در حالی که برخی دیگر حتی در زمان بیداری ظاهری خود نیز غافل و خوابند.

استاد دروس عالی حوزه های علمیه با قدردانی از تلاش های استادان و محققان مجمع عالی حکمت اسلامی تصریح کرد: رسالت ما در دانستن اصطلاحات علمی و فلسفی نیست، بلکه همه این تلاش ها برای آن است که انسان با شناخت علوم الهی و توحیدی بتواند به معرفت نفس دست پیدا کند.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به تأثیر دانشگاه های کشور از علوم غربی خاطرنشان کرد: البته دانشگاه ها باید عملکرد خوب داشته باشند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW