شبکه جهانی فاطمه الزهراء(س)

آیت الله رمضانی: خاندان حکیم، خاندان فقاهت و شهادت است

به گزارش شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)ـ مراسم گرامیداشت هفدهمین سالگرد شهادت آیت الله «سید محمدباقر حکیم» رییس اسبق شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) عصر روز جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ در تالار اندیشه تهران برگزار شد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در این مراسم در ابتدای سخنان خود، به شهدای مقاومت که پیشتاز آنها شهید حکیم بود، شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس و شهدای انتفاضه و شهدای الحشد الشعبی و شهدای ایران درود فرستاد.

آیت الله «رضا رمضانی» در ادامه به بیانات امام خمینی(ره) که خاندان آل حکیم را خاندان فقاهت و شهادت معرفی کرده بودند، اشاره و فرازهایی از پیام تسلیت مقام معظم رهبری به مناسبت شهادت آیت الله حکیم قرائت کرد.

وی با بیان اینکه عالمان دینی نقش اسوه و الگو را در جامعه عهده دار هستند، افزود: عالمان دین، فرهیختگان، فقها و حکیمان واسطه های وحی الهی هستند که مضامین وحی الهی را به مردم می رسانند. فقها با زندگی مردم سر و کار دارند و نقش علما، نقش بسیار مهمی است. پس عالمان دینی اسوه و الگو هستند. همانگونه که پیغمبر(ص) برای مسلمانان الگوست؛ علما و فقها هم برای مسلمانان الگو و اسوه هستند. اینکه گفته می شود خاندان حکیم، خاندان فقاهت است یعنی برای اینکه مردم زندگی و ادبیات و گفتمان زندگی خود را از قرآن و عترت بگیرند؛ خاندان حکیم اسوه هستند و می توانند اسوه باشند و این نکته بسیار مهمی است.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره ضرورت پیاده شدن فقه در جامعه اظهار داشت: پیاده سازی اسلام و  فقه در جامعه، نیازمند شجاعت است. کسی که می خواهد وارد این میدان شود، باید در مقابل جریان استکبار و در مقابل زر و زور و تزویر بایستد و مقاومت کند باید شجاعت داشته باشد؛ لذا نسبت به ظلم ها و ستم هایی که به جامعه و جامعه بشری روا داشته می شود، نباید کوتاه بیاید.

وی درباره ویژگی های خاندان حکیم اظهار داشت: خاندان حکیم، خاندان فقاهت و شهادت است؛ اینها کسانی هستند که از “لسان صدق” برخوردار بودند و خداوند به آنها مقام امامت داد “وَ اجْعَلْ‌ لِي‌ لِسَانَ‌ صِدْقٍ‌ فِي‌ الْآخِرِينَ”‌. خداوند در سوره مبارک فرقان، ذیل اوصاف “عباد الرحمن” می فرماید ” وَالَّذِينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَامًا”، یعنی سِمَت امامت پیدا کردند و جلودار حرکت اصلاحی و تکاملی شدند. الگو بودن در حرکت اصلاحی، زمانی جنبه  فردی دارد و شخص به عنوان یک فرد و برای افراد دیگر الگو می شود. اما زمانی در جامعه حضور پیدا می کنند در اینجا یک شخصیت اجتماعی دارد و الگو برای جامعه می‌شود.

آیت الله رمضانی ادامه داد: در دنیای غرب، برخی ادعا می کنند که اسلام قدرت و برنامه حکومت ندارد و از این جهت کارآمد نیست. آنها نسبت به کارآمدی اسلام هم در حوزه ثبوت و هم در حوزه اثبات اشکال وارد می کنند. اما چیزی که از آیات و روایات استفاده می شود اینست که یکی از شقوق مهم فقه، “فقه السیاسه” است. زمانی می گفتند آدم متدین و مؤمن نباید وارد حوزه سیاست شود. به مرحوم آیت الله کاشانی گفتند شأن شما اجلّ از این است که وارد حوزه سیاست شوید. ایشان فرمودند: سیاست به معنای دغل بازی و فریب مربوط به شماست؛ اما سیاست به معنای اصلاح است.

وی افزود: اینکه در زیارت جامعه کبیره آمده است “و ساسة العباد” آنکه سِمَت سیاستمدار واقعی دارد و می تواند جامعه را به لحاظ زیرساختار و روساختار اصلاح کند، فقهای جامع الشرایط هستند. لذا امام رضوان الله علیه می فرمایند که فقه، فلسفه عملی حکومت است و فقیه از این منظر باید فقه را مورد بررسی و تحلیل و استنباط و اجتهاد قرار داده و آن را عرضه کند. وقتی فقیه وارد میدان شد و رهبری جامعه را عهده دار گردید باید هزینه اش را بپردازد. زمانی هزینه، جوانی است و زمانی دیگر هزینه، آبرو است؛ و داشتیم فقهایی که تمام وجود و هستی شان را فدا کردند تا اسلام به معنای دقیق و واقعی کلمه احیا شود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) در بخش دیگری از سخنان خود درباره وقوع انقلاب ایران برخلاف پیش بینی اندیشمندان غربی عنوان کرد: خیلی از دانشمندان غربی مثل میشل فوکو معتقد بودند که در تاریخ بشر دیگر با انقلاب دینی مواجه نخواهیم شد و انقلاب دینی تحقق پیدا نخواهد کرد. یعنی دین در عرصه اجتماعی هیچ حضور و نقشی نخواهد داشت. میشل فوکو که این نظریه را ارائه کرد، پس از انقلاب ایران دانشمندان گفتند که این نظریه باطل است چون اگر یک موردِ نقض هم داشته باشیم آن نظریه باطل خواهد بود.

وی عنوان کرد: با همین نگاه و با همین منظر که فقه در عرصه اجتماعی می تواند حضور داشته باشد امام دو نکته را تأکید کردند. نکته اول، اینکه اسلام برنامه حکومت دارد و نکته دوم اینکه اسلام در عصر پست مدرنیته می تواند این برنامه را پیاده کند.

آیت الله رمضانی همچنین گفت: کسانی که ملتی را نجات دادند، سعادت، آقایی و بزرگی را به سایر ملل مسلمان برگرداندند؛ ما ۴۰ سال پیش این عزت را میان مسلمانان نمی دیدیم. امروز در غرب ملت های مسلمان از عزت برخوردار هستند. بعد از انقلاب اسلامی ایران در دانشگاه هایی مثل هاروارد، سوربن، کمبریج، آکسفورد دین را بازنگری می کنند تا دین را در عرصه اجتماعی حاضر کنند. مطالعه می کنند که در دین چه ویژگی ها و چه آموزه هایی وجود دارد که اگر جنگی رخ می دهد افراد متدین، ترس و هراسی ندارند. در سال ۶۵ و در ایام جنگ تحمیلی در تل آویو ۳۰۰ دانشمند را جمع کردند که چه چیزی در جنگ رخ داده است که اینها مبارزه با استکبار را به عنوان یک عقیده و اعتقاد و ایده پذیرفته اند؟ در نتیجه بعد از سه جلسه به این جمع بندی رسیدند که در شیعه و در مدرسه و مکتب اهل بیت(ع) دو شاخصه وجود دارد؛ یک: حسین شهید به عنوان کسی که الگو برای مجاهدان است و دوم: مهدی زنده منجی است که بشریت را نجات می دهد و عقلانیت، معنویت و امنیت را بار دیگر به جامعه بشری برمی گرداند.

وی درباره شرایط و اوضاع کشور عراق اظهار داشت: عده ای از کشورها خود را قیّم ملل می دانند که نمونه آن آمریکاست؛ آمریکا در هر جا حضور پیدا کند این حضور قطعاً به ضرر آن کشورهاست. تنها راه عزت و استقلال برای عراق بزرگ این است که آمریکایی ها از این کشور خارج شوند. آمریکایی ها نباید تصمیم گیر باشند؛ تصمیم گیر در کشور عراق ملت عراق است. تا وقتی در یک کشور، بیگانه ای آن هم آمریکا با تفکر استکباری حضور داشته باشد، آن کشور هیچگاه رنگ استقلال را نخواهد دید. برای رسیدن به استقلال، عزت و آزادی به معنای واقعی آن باید جلو بیگانگان ایستاد و مقاومت کرد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت(ع) ادامه داد: مرجعیت عراق بر اساس نگاه فقیهانۀ مقابله با استکبار باید راه شهید حکیم را ادامه دهد و در مقابل افراطی گری قرار بگیرد. مقابله با جریان افراطی گری و جریان هایی مثل داعش و مانند اینها امثال شهید حکیم نقش بی بدیلی دارند و به برکت نگاه فقیهانه عالمان بزرگی مثل خاندان حکیم بوده است که امروزه عراق به این عزت و شوکت و استقلال رسید. البته مبارزه تا رسیدن به استقلال نهایی ادامه دارد. کاری که مجلس عراق پس از شهادت شهدای مقاومت کرد ارزشمند بود و سردار سلیمانی، ابومهدی المهندس و یارانش فصل جدیدی از مقاومت را در عرصه بین الملل ایجاد کردند.

وی درباره شهادت سردار سلیمانی اظهار داشت: شهید سلیمانی در ایران، در سوریه و به دست داعش به شهادت نرسید؛ بلکه به دعوت رسمی دولت عراق و به دستور محور شرارت در کنار قهرمان هم رزمش ابومهدی المهندس به شهادت رسید که امروزه فصل جدیدی از مقاومت در عرصه بین الملل رشد پیدا کرد و این راه تا زمان ظهور حضرت مهدی(عج) و نابودی اشرار و استکبار جهانی ادامه پیدا خواهد کرد.

آیت الله رمضانی در پایان گفت: امیدواریم خداوند متعال این توفیق را به ما عنایت فرماید تا بتوانیم رهرو و پیرو شهدای مقاومت مانند آیت الله شهید محمدباقر صدر و خاندان حکیم باشیم. مقاومت در عراق در جای خود مثال زدنی است و در آینده هم با مقاومت هایی که صورت خواهد گرفت، شاهد عزت، شکوه و عزت عراق اسلامی خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW