اشرف غنی از جزییات مذاکرات اش با عبدالله عبدالله خبر داد

محمداشرف غنی رییس جمهور کشور می‌گوید که داکتر عبدالله عبدالله رییس پیشین ریاست اجراییه بر تغییر قانون اساسی و آنهم در یک شب و بر اساس تفاهم بین خودش و او، تاکید دارد.

آقای غنی، پس از چاشت روز سه‌شنبه (۵ حمل) در یک بیانیۀ تلویزیونی گفت که او روز گذشته مذاکرات جداگانه با داکتر عبدالله عبدالله رییس پیشین اجراییه حکومت وحدت ملی داشته است .

وی بیان داشت: چنانچه در روز تحلیف وعده نمودیم، تشکیل حکومت جدید را بخاطر مشوره‌های گسترده معطل ساختم. می‌خواستم به اساس وعده خود برای داکتر صاحب عبدالله نقش اساسی در پروسه صلح و برای هم تیمانش در کابینه نقش بدهم .

رییس جمهور افزوده: اما ایشان- داکتر عبدالله- تاکید بر تغییر قانون اساسی و آنهم در یک شب و به اساس تفاهم بین خودش و من، دارد. یعنی خواستار ساختار و تشکیلاتی است که مغایرت کامل با مواد قانون اساسی دارد .

آقای غنی تاکید کرده: من صلاحیت تعدیل قانون اساسی را به خواست هیچ فرد و گروه، خارج از میکانیزمی که برای آن پیش بینی شده است ندارم. برای هر خواست معقول که مواد قانون اساسی نقض نگردد باب مذاکره باز است و باز خواهد بود. تعدیل در قانون اساسی تنها و تنها صلاحیت لویه جرگه قانون اساسی است .

وی بیان داشته که تعهد ما برای ساختن حکومت فراگیر متشکل از تمام جناح های سیاسی، قومی، زبانی، مذهبی و سمتی پابرجاست و من با معاونین و نماینده فوق العاده خویش روی آن کار می نماییم .

وی تاکید کرده: مطمین باشید. تجربه حکومت‌های جمعی و سمتی در افغانستان ناکام است و ما دنبال تجربه های ناکام نیستیم.

این در حالی است که مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا روز گذشته در سفری از پیش اعلام ناشده برای حل تنش‌های سیاسی در افغانستان وارد کابل شد. مایک پومپیو با داکتر محمداشرف غنی رییس جمهور و داکتر عبدالله عبدالله رییس پیشین ریاست اجراییه دیدار و گفتگو کرد.

آقای پومپیو نتوانست اختلافات سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله را حل کند و پس از ناامیدی اعلام کرد، کمک یک ملیارد دالری امریکا به دولت افغانستان را قطع می‌کند.

مشرانوجرگه: قطع کمک‌ها خلاف معاهدات بین افغانستان و امریکاست

محمد علم ایزدیار معاون اول مشرانو جرگه که در نشست عمومی روز سه‌شنبه (۵ حمل) این جرگه صحبت می‌کرد گفت که افغانستان با چالش سیاسی، امنیتی و مداخله خارجی مواجه است؛ متاسفانه سیاسیون (غنی و عبدالله) دوراندیشی و خودگذری لازم را برای پایان بحران از خود نشان ندادند و تلاش مایک پومپیو هم ناکام شد.

آقای ایزدیار در مورد قطع کمک یک ملیارد دالر امریکا به افغانستان نیز گفت که امریکا بر بنیاد توافقنامه‌های استراتیژیک و امنیتی به افغانستان تعهدات مالی را انجام داده و این کشور نباید یکجانبه کمک‌های خود را به افغانستان قطع کند.

به گفته او، حکومت افغانستان باید این مساله را با مقام‌های امریکایی جدی پیگیری کنند.

او از ارگ ریاست جمهوری و قصر سپیدار خواست که مشکل افغانستان، قربانی‌های مردم و نیروهای امنیتی را در نظر گرفته و راه حل قابل قبول برای ختم اختلافات شان دریافت کنند تا دولت روند صلح را درست مدیریت کرده و جنگ ۴۰ ساله در کشور خاتمه یابد.

با این وجود، شماری ازسناتوران دیگر نیز بحران کنونی میان ارگ و سپیدار را به نفع کشور ندانسته و بر حل آن تاکید کردند.

گلالی اکبری سناتور بدخشان در مشرانو جرگه گفت: رهبران سیاسی باید خودگذری نشان داده و نتایج انتخابات را بخاطر نجات مردم و افغانستان بپذیرند.

محمدرحیم حسنیار هم گفت که امریکا کمک‌های خود را به خاطر فساد، بی‌عدالتی و اختلاسی که در سطوح بلند دولتی افغانستان قرار دارد، قطع می‌کند؛ بناً رهبران حکومت باید دقت کنند که کمک‌های جامعه جهانی را بخاطر اعراض شخصی و تیمی مصرف نکنند.

او با توجه به بحران موجود سیاسی در کشور هشدار داد که اگر این وضعیت کنترول نشود، افغانستان به لیبیای دوم مبدل خواهد شد.

محی‌الدین منصف دیگر عضو مشرانوجرگه هم گفت که قطع کمک‌های امریکا راه حل بحران در افغانستان نیست و این کشور باید با ادامه کمک‌های خود راه حل منطقی و معقول برای بحران سیاسی در افغانستان دریافت کند؛ زیرا هر بحران در افغانستان دامن گیر امریکا نیز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *