شبکه جهانی فاطمه الزهراء

اعلامیه‌ عبدالله عبدالله در پیوند به سفر وزیر امور خارجه امریکا به کابل

عبدالله عبدالله روز سه‌شنبه، ( ۵ حمل) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که وزیر امور خارجه امریکا در شرایط بحران جهانی ویروس کرونا به افغانستان سفر کرده بود و این سفر فرصتی را برای حل بحران موجود ایجاد کرد، اما از آن استفاده خوب نشده است.

در پیام عبدالله عبدالله آمده است: طوری که در اعلامیه‌ی نشر شده از طرف وزارت امور خارجه‌ ایالات متحده‌ امریکا تذکر داده شده، آقای پومپیو پیام حکومت ایالات متحده‌ی امریکا را مبنی بر ضرورت جدی و فوری حل بحران موجود توسط رهبران سیاسی کشور انتقال داد و بر استعجالیت این موضوع تأکید کرد.

عبدالله عبدالله از همکاری‌های ایالات متحده‌ امریکا برای مردم افغانستان و کوشش‌ها برای زمینه‌سازی مذاکرات بین‌الافغانی به‌ منظور تأمین صلح عادلانه و پایدار سپاس‌گزاری کرده است. او در این پیام تأکید کرده است که این همکاری‌ها در راستای تامین منافع ملی و آوردن صلح در کشور، برای مردم افغانستان اهمیت خاص دارد.

آقای عبدالله گفته است که یک‌ باردیگر به مردم افغانستان اطمینان می‌دهد که راه حل مشکلات را در گفت‌وگو و مذاکره می‌داند.

در بخش پایانی پیام عبدالله عبدالله آمده است: تأمین صلح در کشور با حفظ سلامت و بی‌طرفی کامل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در هر شرایط برای ما اولویت دارد.

مایک پومپیو، وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته در یک سفر غیرمنتظره به کابل آمد. او با محمداشرف غنی و عبدالله عبدلله به صورت جداگانه دیدار کرد.

وزیر امور خارجه امریکا پس از این دیدارها، با نشر اعلامیه‌ای اعلام کرد که محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله به او اطلاع داده‌اند که حاضر به ایجاد یک دولت فراگیر نیستند. او گفته است که امریکا از این بابت ناامید شده است و یک ملیارد دالر از کمک‌های خود را به افغانستان قطع می‌کند.

امریکا هم‌چنان گفته است، در صورتی که رهبران سیاسی افغانستان روی تشکیل یک دولت فراگیر توافق‌کنند، در تصمیم‌اش بازنگری خواهد کرد و ۱۵ ملیون دالر را نیز برای مقابله با ویروس کرونا به افغانستان کمک می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW