افزایش درگیری‌ها میان مسلمانان و هندوها در مرکز هند

به گزارش شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س) به نقل از الجزیره، ایالت مرکزی مادیا پرادش تحت کنترل اعضای حزب حاکم BJP است. این حزب که نارندرا مودی را در سمت نخست وزیری هند دارد با سیاست‌های تندروانه و ضداسلامی باعث ایجاد فضایی تنش‌آلود و خشونت‌آمیز در نقاط مختلفی از این کشور شده است. حالا و با حمله گروهی از هندوهای افراطی به مسجدی در یک روستا در مرکز ایالت مادیاپرادش، تنش‌ها در این ایالت نیز افزایش یافته است. این درحالی است که به تازگی پارلمان این ایالت قانونی را تصویب کرده که طی آن جلوی ازدواج دختران هندو با پسران مسلمان گرفته می‌شود. هندوهای افراطی مسلمانان را به فریب دادن دختران هندو و وادار کردن آنها به گرویدن به دین اسلام متهم می‌کنند؛ اتهامی که مسلمانان آن را رد می‌کنند.

جدیدترین درگیری‌ها در ایالت مادیا پرادش درحالی رخ داده که هندوهای افراطی که برای جمع‌آوری اعانه برای ساخت معبد رام در محل سابق مسجد تخریب شده بابری در ایالت اوتارپرادش دست به راهپیمایی زده بودند که جلوی مسجدی در روستای مسلمان نشین مانداسور متوقف شده و شعارهای ضداسلامی دادند. مسلمانان نیز با آنها درگیر شدند و پلیس بیش از ۴۵ نفر را بازداشت کرد.

گفتنی است کارشناسان مسائل هند، سیاست‌های مودی و حزب تندروی بهاریاتاجاناتا را عامل اصلی ایجاد درگیری فرقه‌ای و مذهبی میان مسلمانان و هندوها می‌دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *