بررسی آماری نسبت درصد جان‌باختگان به کل مبتلایان ویروس کرونا در ایران / شیب قربانیان کرونا صعودی شد

بررسی آماری فرآیندهای جمعی و دیدن کلی یک پدیده از چشم‌اندازی وسیع‌تر می‌تواند نکات ارزنده‌ای از روند این فرآیندها و پدیده‌ها به دست دهد. به همین منظور، در داده‌کاوی آمارهای رسمی منتشر شده توسط وزارت بهداشت در خصوص تعداد مبتلایان، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از ویروس کرونا نتایج ذیل حاصل شد. 

نمودار اول درصد تعداد فوت‌شدگان (تعداد جان‌باختگان تقسیم بر کل مبتلایان قطعی ضربدر ۱۰۰) در روزهای مختلف اسفندماه را نشان می‌دهد.


نمودار ۱

اگرچه در ابتدای آمارگیری درصد فوت شدگان بسیار بالا و همراه با افت‌وخیزهای بسیاری است اما از حدود دوازدهم اسفند ماه، به نزدیک ۵ درصد رسیده و تا پایین‌ترین درصد در هفدهم اسفند یعنی ۲/۷ رسیده است. از هفدهم با شیب ملایمی رو به افزایش است که در آخرین روز بررسی (۲۴ اسفند) به ۴/۸ درصد رسیده است. اگر این عدد را با عدد ۱ درصد که دکتر حریرچی معاون وزیر بهداشت در تاریخ ۵ اسفند بیان کرد و مدعی پایین بودن از متوسط جهانی بود ، مقایسه کنید بالا بودن آمار فوت‌شدگان در ایران بیشتر مورد توجه می‌تواند قرار ‌گیرد.

لذا بایستی نگاهی عمیق تر و جدی‌تر به مقوله شیوع این بیماری شود چراکه این میزان درصد فوت‌شدگان نه تنها کاهش نیافته که در حال افزایش نیز می‌باشد.

البته اگر به نمودار دوم که میزان درصد بهبودیافتگان در روزهای اسفند است نگاهی بیاندازیم، آمارها بعد از کاهشی در ابتدا، به صورت کلی روند رو به رشد است.


نمودار ۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *