برهم صالح: در شرایط بسیار حساسی به سر می بریم/فتوای جهاد حضرت آیت الله سیستانی نقش بزرگی در پیروزی بر داعش داشت

به گزارش شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س) به نقل از خبرگزاری عراق، «برهم صالح» که در مراسم بزرگداشت یاد و خاطره شهدای پیروزی در بغداد سخنرانی می کرد، اظهار کرد: به قرارداد سیاسی جدیدی نیاز است که عراقی ها را در ساختن یک کشور دارای حاکمیت کامل و رفع اشتباهات انباشته شده گذشته قادر  سازد. این موضوع بدون اصلاحات و رفع و رجوع کاستی ها جهت تغییر اوضاع عراقی ها و تحقق زندگی کریمانه و شایسته برای آنها محقق نمی شود.

رئیس جمهور عراق بابیان اینکه کسانی هستند که می خواهند عراقی ها مشغول درگیریهای داخلی فرسایشی و تضعیفی باشند، تاکید کرد: برقراری ثبات در سایه مباح شمردن کشور و نفوذ به سیستم آن ممکن نیست و اوضاع کشور بدون اینکه مردمش به دور از هرگونه قیمومیت یا دخالت خارجی آقای خود باشند، اصلاح نمی شود.

برهم صالح افزود: عراقِ مستقل و دارای حاکمیت کامل، یک تصمیم و اراده است که به مرجعیت دولت و قانون اساسی پایبند باشد و این یک رکن اساسی برای سیستم منطقه ای مبتنی بر احترام به حق ملت ها و پرهیز از درگیری هاست و نمی توان قبول کرد که کشور، میدان درگیری دیگران و یا نقطه آغاز حمله به کسی باشد.

صالح تاکید کرد: در برابر عراق چالش های بزرگ و اولویت های مهمی وجود دارد که مهمترین آنها انتخابات زودهنگام شفاف به دور از تقلب و دستکاری اراده عراقی ها در زمینه انتخاب نمایندگانشان، آغاز اصلاحات، تقویت دستگاههای امنیتی و کنترل سلاح رها شده است.

وی یادآور شد: در سایه چالش های منطقه ای و بحران های اقتصادی که مسئولیت پذیری ملی، خویشتن داری و اجازه ندادن به دستکاری ظرفیت های کشور را ایجاب می کند،  در شرایط بسیار پیچیده و حساسی به سر می بریم. عراقی ها با شدیدترین هجمه تروریستی روبرو شدند و توانستند با مقاومت و شجاعت نیروهای مسلح خود اعم از ارتش، پیشمرگه، حشد شعبی، قبایل، نیروهای مبارزه با تروریسم و نیروهای وزارت کشور و به برکت فتوای جهاد حضرت آیت الله العظمی سیستانی که نقش معنوی بزرگی در تحقق این پیروزی داشت، بر گروه تروریستی داعش پیروزشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *