شبکه جهانی فاطمه الزهراء(س)

تحریم های دارویی هنوز پابرجاست/ ارز داریم اما معاملات بانکی به دلیل تحریم ها مشکل ساز شده است

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گویی  اظهار داشت: علی رغم اعلام آمریکا مبنی بر معافیت های حقوق بشری تحریم ها در حوزه دارو و مواد غذایی، آنچه بیشتر کشور را دچار آسیب کرده است تحریمات در زمینه معامله های بانکی است.

بهروز بنیادی ادامه داد: گرچه شرکت ها ممکن است معاف باشند اما تبادلات بانکی حرف اول را می زنند که به دلیل وجود تحریم ها سبب تاخیر در پروسه دستیابی به دارو و مواد مورد نیاز می شوند.

وی بیان کرد: در گذشته بسیاری از تبادلات اقتصادی به صورت طویل المدت بود و شرکت ها اعتماد داشتند و دارو و موادغذایی را تحویل می دادند اما در حال حاضر روند معاملات به صورت نقدی شده است و گره اصلی ما در معاملات بانکی می باشد.

وی با اشاره به وجد نقدینگی کافی در کشور از عدم وجود دو داروی اصلی به دلیل تحریم دارویی آمریکا خبرداد و گفت: متاسفانه به داروی های آنتی بادی های مونوکلونال و داروی ضد ویروسی دی زی ویر که خاص کشور آمریکا است دسترسی نداریم.

بنیادی با بیان اینکه این داروها هزینه های بالایی دارد افزود: اگر آمریکا مدعی کمک به ماست می تواند با ارسال این داروها به کشور حسن نیت خود را به ما نشان دهد.

وی عنوان کرد: خوشبختانه با کمک گرفتن از بخش خصوصی دچار کمبود دارویی خاص نشده ایم، نیاز به دسترسی داروهای جدیدتر داریم اما به دلیل وجود تحریم های دارویی و بانکی هنوز موفق به دستیابی به درمان قطعی نشده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW