شبکه جهانی فاطمه الزهراء

تدابیر خاص رییس جمهور غنی برای مهار کرونا در افغانستان

رییس جمهور غنی از طریق ویدیو کنفرانس با والیان ولایات هرات، نیمروز، سمنگان، بلخ، کاپیسا و کابل در خصوص تدابیر بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در کشور، صحبت کرد.

در این ویدیو کنفرانس که در ارگ انجام شد، در آن سرور دانش معاون دوم رییس جمهور، محمد یوسف غضنفر نمایندۀ فوق العادۀ رییس جمهور در امور توسعۀ اقتصادی و تجارتی و کاهش فقر، مشاور امنیت ملی، وزیر صحت عامه و شمار دیگری از مقامات مربوطۀ حکومتی نیز حضور داشتند.

ابتدا عبدالقیوم رحیمی والی هرات صحبت نموده، گفت که قبل از روز جمعه در حدود ۱۱ هزار مهاجر افغان از ایران به وطن عودت نموده اند و به خانه آبایی شان در نقاط مختلف کشور میروند.

وی گفت که برای مردم آگاهی عامه در مورد خطرات ویروس کرونا افزایش یابد و روی خدمات و تجهیزات طبی در ولایت هرات، تمرکز بیشتر صورت گیرد.

والی هرات از همکاری ارگان های امنیتی و دفاعی و وزارت صحت عامه تشکر کرد و گفت که یک دستورالعمل به همکاری نهادهای مربوطه ترتیب گردد و تلاش صورت گیرد تا از تجمعات مردم جلوگیری گردد.

بعداً سید ولی سلطان والی نیمروز صحبت کرد و با تاکید بر اینکه ما تدابیر لازم را برای جلوگیری از شیوع کرونا در این ولایت روی دست گرفته ایم، گفت که پروسۀ آگاهی عامه در ولایت نیمروز ادامه دارد و تا هنوز کدام واقعه ای در این ولایت به ثبت نرسیده است.

متعاقباً عبدالطیف ابراهیمی والی سمنگان صحبت کرده، گفت: بخاطر جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، جلسات متعدد را با اقشار مختلف مردم برگزار کردیم و سه نفر که از ایران به کشور عودت نموده اند، در شفاخانه این ولایت قرنطین می باشند.

وی افزود که از ناحیه ادویه و مکان مشخص برای بستری نمودن بیماران مصاب به این ویروس، نیاز به یک ساختمان مشخص در این ولایت می باشد.

به همین ترتیب، اسحاق رهگذر والی بلخ صحبت نموده، گفت که تا هنوز یک مورد در ولایت بلخ ثبت شده است و با توجه به آسیب پذیر بودن این ولایت از نقاط مختلف، تجلیل جشن نوروز لغو شد و باید تدابیر بیشتر وقایوی روی دست گرفته شود.

والی بلخ افزود که شفاخانه ۲۰۰ بستر اردو در اختیار ما قرار گرفته است و شفاخانه های خصوصی نیز اعلام آمادگی کرده اند. وی پیشنهادات خود را در زمینۀ به اختیار قرار دادن پنج هزار لباس محافظتی، ایجاد لابراتوار تشخیص ویروس کرونا و جلوگیری از ورود مهمانان به این ولایت در مراسم نوروز، مطرح نمود.

عبدالطیف مراد والی کاپیسا در صحبت هایش گفت که در این ولایت یک مورد به ثبت رسیده و ما بخاطر پیشگیری شیوع کرونا، کمیتۀ اضطراری ایجاد کرده ایم و روند آگاهی عامه، جریان دارد.

وی افزود که تا اکنون به تعداد ۲۲۶ تن از مهاجرین افغان از کشور ایران به این ولایت برگشته اند و یک شفاخانه بیست بستر آماده شده، اما به پرسونل صحی نیاز داریم.

محمد یعقوب حیدری والی کابل در این ویدیو کنفرانس صحبت نمود و گفت که هیچ واقعۀ مثبت ویروس کرونا در ولایت کابل ثبت نشده است.

وی افزود که از طریق علما، آگاهی عامه صورت گرفته و رسانه ها باید در قسمت آگاهی عامه، نقش بیشتری را ایفا نمایند.

در این ویدیو کنفرانس داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه نیز صحبت نموده، گفت که در هرات تیم شش نفری وزارت صحت عامه تحت رهبری معین این وزارت، در پانزده کیلومتری شهر هرات مرکز تشخیص ویروس کرونا را ایجاد کرده است.

وزیر صحت عامه، افزود که تجهیزات به ولایت هرات فرستاده شده و رهنمود برای پرسونل صحی نیز ترتیب شده است. وی گفت که آگاهی عامه بیشتر شود و از تجمع مردم جلوگیری صورت گیرد.

در این ویدیوکنفرانس تاکید شد که از برگزاری مراسم مناسبتی به شمول عروسی ها و شیرینی خوری ها و سایر مراسمی که تجمعات مردم زیاد است و خطر شیوع ویروس کرونا در آن وجود دارد، الی دفع خطر این ویروس، جداً جلوگیری صورت گیرد.

همچنان محمد اسماعیل میاخیل رییس عمومی رادیو تلویزیون ملی صحبت کرده، گفت که در تلویزیون ملی برنامه ویژۀ یک ساعته، کلیپ های کوتاه تصویری و در شبکه های اجتماعی کمپاین آگاهی عامه را راه اندازی کردیم و تلویویزن ملی هرات روزانه یک ساعت برنامه را در این خصوص به نشر می سپارد.

رییس جمهور غنی پس از استماع صحبت های آنان، با تاکید بر اینکه آگاهی عامه بیشتر گردد، گفت که اقدامات لازم و همه جانبه از طریق رسانه ها، علمای کرام دین و آگاهان امور صورت گیرد.

وی افزود که در قسمت ویروس کرونا از همه مهمتر وقایه است و تا پایان این هفته جلسات متعدد خواهیم داشت و روی موضوعات مختلف بخصوص تهیه ادویه و تجهیزات بحث های بیشتر صورت خواهد گرفت.

رییس جمهور غنی به وحید عمر مشاور ارشد رییس جمهور و رییس عمومی اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری هدایت داد تا نشستی را با مسئولین رسانه ها دایر نموده و یک کمپاین سرتاسری را به منظور آگاهی عامه در خصوص جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و حفظ الصحه، راه اندازی کند.

رییس جمهور غنی گفت که تدابیر برای نقاط مزدحم اتخاذ گردد و طبعاً دستورات دینی بخاطر مراعات نظافت و پاکیزگی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی افزود که تمام رادیوها باید با زبان عام فهم برنامه های آگاهی دهی را در خصوص راه های جلوگیری از ویروس کرونا، به نشر بسپارند و علما و آگاهان امور صحی پیش قدم شوند و با نشست های رادیو تلویزیونی، مردم را از خطرات این ویروس آگاهی دهند.

رییس جمهور با بیان اینکه کیت ها یا بسته های صحی باید حسب ضرورت استفاده گردد، گفت که ما تلاش می کنیم تا تعداد این کیت ها بیشتر شود و شورای امنیت ملی دستورالعملی را ترتیب نماید تا نهادهای امنیتی در این زمینه همکاری بیشتر کنند.

رییس جمهور کشور گفت که همۀ ولایات برای ما حایز اهمیت است، اما ولایت هرات که میزان آسیب پذیری آن زیاد است، باید مورد توجه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW