ترامپ دستور شلیک به «قایق‌های مزاحم ایرانی» را صادر کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتی نوشته است که به نیروی دریایی آمریکا دستور داده به هر قایق ایرانی که برای کشتی‌های آمریکایی در دریا مزاحمت ایجاد کرد شلیک کنند و آن را نابود کنند.

هفته گذشته نیروی دریایی آمریکا از مانور “خطرناک و آزاردهنده” قایق‌های سپاه پاسداران ایران در نزدیکی کشتی‌های جنگی آمریکایی در خلیج فارس خبر داده بود.

ارتش آمریکا اقدام قایق‌های سپاه را “تحریک‌آمیز” خواند و وزیر امور خارجه این کشور گفت ایالات متحده در حال بررسی نحوه پاسخ گویی به حادثه اخیر در خلیج فارس است.

به گفته ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) یازده قایق نیروی دریایی سپاه به ناو لوئیس بی پولر، ناوشکن پال همیلتون و چند ناوچه دیگر نزدیک شدند و با رفتاری “خطرناک” با سرعت زیاد از جلو و عقب کشتی‌های جنگی آمریکایی رد شدند.

آمریکایی‌ها گفتند که حرکت این قایق‌ها حدود یک ساعت طول کشید و بعد از آن با پاسخ به پیام رادیویی از کشتی‌ها دور شدند.

پست توییتر از @realDonaldTrump: I have instructed the United States Navy to shoot down and destroy any and all Iranian gunboats if they harass our ships at sea.

اما نیروی دریایی سپاه پاسداران روایت آمریکا از این رویارویی را “هالیوودی” خواند و هشدار داد که نیروهای سپاه “هرگونه خطای محاسباتی آنان را قاطعانه پاسخ خواهند داد.”

سپاه بیانیه ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا را نادرست خواند و به آمریکایی‌ها توصیه کرد “از هرگونه ماجراجویی و روایت‌های جعلی و دروغ” پرهیز کنند.

نیروی دریایی سپاه که تامین امنیت خلیج فارس را بر عهده دارد، می‌گوید “تکرار رفتارهای غیرحرفه‌ای نیروی دریایی تروریست آمریکا در خلیج فارس” در هفته‌های اخیر، باعث تهدید امنیت و آرامش منطقه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *