حکایتی غم انگیز از مسجد شیعی «اویس قرنی» در سوریه

به گزارش شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)؛ در این مسجد سه مزار عمار یاسر، اویس قرنی و ابی بن قیس نخعی قرار داشت و سه ساختمان مجزا داشت. طبقه بالایی مسجد سالن اصلی نماز بود و سالنی برای پخت غذا داشت که از زائران هنگام بازدید پذیرایی می شد.

این مسجد در زمینی به مساحت ۵۰ هزار متر مربع بنا شده بود و مساحت ساختمان آن ۱۷ هزار متر مربع بود و مقام عمار یاسر ۷۳۰ متر مربع بود و گنبدی به ارتفاع ۱۲ متر داشت.

مساحت مقام اویس قرنی و ابی بن قیس نخعی به ۳۲۵ متر مربع می رسید و ارتفاع گنبد آن ۹ متر بود.

این مسجد در اصل مقبره ای در شهر رقه بوده است که قبور شهدای جنگ صفین میان معاویه بن ابی سفیان و حضرت امیرالمومنین علی بن ابیطالب علیه السلام در آن قرار داشت.

در این مکان مسجدی به نام اویس قرنی بنا شد و یک اتاق کوچک برای مقبره اویس قرنی ساخته شد و در سال ۱۱۵۲ هجری قمری این مقام تجدید بنا گشت. یک بار نیز در زمان سلطان عبدالمجید اول عثمانی این مقام تجدید بنا شد.

همچنین در سال ۱۹۸۳ میلادی، ضریحی برای عماربن یاسر و ابی بن قیس نخعی و اویس قرنی ساخته شد.

این کار با کمک شیعیان ایران و سوریه انجام گشت و به مکانی مقدس برای شیعیان تبدیل شده بود که زائران بسیاری به زیارت این مقام ها می آمدند.

این مسجد و قبور در ۲۶ مارس سال ۲۰۱۴ میلادی توسط داعش منفجر شد و در ابتدا با استفاده از بمب مناره های این مسجد را تخریب کردند.

گفتنی است، گروهک تروریستی داعش در ۱۵ می سال ۲۰۱۴ میلادی بقیه مسجد را منفجر کردند.

عمار یاسر و اویس قرنی، دو یار و یاور پیامبر صلی الله علیه و آله و امیر المومنین علی علیه السلام بوده اند.

این در حالی بود که وهابیت ادعا کرده اند برای مقابله با شرک و بت پرستی به این آرامگاه ها توهین می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *