خط و نشان کشیدن نماینده گان ولسی جرگه برای اشرف غنی و عبدالله عبدالله

ولسی جرگه با انتقاد تند از تنش سیاسی میان رییس جمهور غنی و داکتر عبدالله می‌گوید که طرحی را به منظور حل این تنش‌ها با حکومت شریک می‌سازد.

ولسی جرگه در نشست روز چهارشنبه (۶ حمل) خود شش نماینده مرد و دو نماینده زن را موظف ساخت تا طرحی را برای حل اختلافات محمداشرف غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله رییس پیشین ریاست اجراییه آماده کنند تا این طرح از سوی هیات اداری ولسی جرگه با حکومت شریک ساخته شود.

میر رحمان رحمانی رییس ولسی جرگه در پایان نشست این جرگه گفت که ما هیات اداری این طرح پیشنهادی را با حکومت شریک می‌سازیم.

با این وجود، نماینده گان تاکید کردند که ولسی جرگه به حیث مظهر اراده مردم باید به دو مدعی ریاست جمهوری اولتیماتوم دهد که اگر جور نمی‌آیند، اداره دولت را در دست می‌گیرد.

غلام حسین ناصری گفت: رییس ولسی جرگه دارای صلاحیت عام و تام است تا با سایر اعضای هیات اداری ولسی جرگه بروند و دو طرف مدعی حکومت را برای یک هفته وقت دهد که مشکل خود را حل کنند. اگر آنان در یک هفته سازش نکردند؛ خلای قدرت به وجود می‌آیند و در آن زمان بر بنیاد ماده ۷۹ قانون اساسی عمل کند.

آقای ناصری افزود اگر ولسی جرگه این کار را بکند، مردم که عاشق چشم و ابروی دو مدعی رییس جمهور نیستند و از ولسی جرگه حمایت می‌کنند.

مهدی راسخ عضو دیگر ولسی جرگه نیز در این پیوند گفت که ولسی جرگه باید برای دو رییس جمهور تعین تکلیف کند و آنان را مجبور سازند تا از آن طرح، پیروی کنند.

خالد اسد نیز گفت: افغانستان تنها از دو داکتر (غنی و عبدالله) نیست. نباید مردم را قربانی اهداف سیاسی خود کنند؛ اجاره افغانستان به دست شما نیست. این مردم شما را به همین جا رسانده و باید احترام بگذارید.

آقای اسد با اشاره به این که وضعیت سیاسی بدتر از تهدید کرونا در افغانستان است، افزود که ولسی جرگه باید برای این دو رهبر سیاسی خط و نشان ترسم کند.

این در حالی است که محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله که هردو مراسم تحلیف ریاست جمهوی انجام داده اند تا هنوز مشکل خود را حل نکرده و تلاش‌های پمپیو نیز کاری از پیش نبرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *