دکتر حمید عبادی: احتمال ورود کرونای انگلیس به ایران وجود دارد/ محدودیت‌ها تا زمان ایجاد مصونیت باید ادامه داشته باشد

احتمال ورود ویروس جهش یافته کرونا به ایران وجود دارد

ویروس کرونای انگلیس کشنده نیست اما بسیار مسری است

شاید تا دو سال دیگر باید منتظر واکسن بود

دکتر حمید عبادی، متخصص بیماری های عفونی در گفت وگو با خبرنگار شفقنا زندگی در پاسخ به این سوال که آیا این احتمال وجود دارد که کرونای جهش یافته انگلیس به ایران برسد؟ چه تمهیداتی می توان برای عدم گسترش این بیماری در نظر گرفت؟ اظهار داشت: این احتمال وجود دارد چون این ویروس به راحتی از انسان به انسان منتقل می شود و به همین دلیل همه کشور ها پرواز های خود را به انگلیس قطع کرده اند و رعایت می کنند. چون احتمال آلودگی از طریق کشور های دیگر هم وجود دارد. البته این ویروس کشنده نیست ولی بسیار مسری است و احتمال سرایت آن بسیار بالا است و شاید به سرعت دیگران را آلوده کند. واقعیت این است که ما باید تا جاییکه می توانیم رعایت کنیم. بیماری های تنفسی تا زمانی که واکسن آن ساخته نشود به راحتی جلوگیری نمی شوند. محدودیت ها و فاصله گذاری های اجتماعی تا مدت محدودی می تواند از انتشار بیماری جلوگیری کند تا اینکه بالاخره واکسن تهیه و توزیع شود. تا امروز در مورد واکسن هایی که تجاری شده هیچ قطعیتی وجود ندارد. شاید تا دو سال دیگر بتوان منتظر واکسن بود.

با کمتر شدن سختگیری ها مجددا پیک چهارم و پنجم را خواهیم داشت

کرونا کماکان تداوم دارد و نباید دست کم گرفته شود 

این توقع بی جایی است که بگوییم حتما باید امسال به مردم واکسن بزنیم

وی در پاسخ به این سوال که ایران در خرید واکسن مشکلاتی دارد و واکسن تولید شده ایرانی نیز سال آینده احتمال تهیه و توزیع خواهد داشت آیا در این مدت باید منتظر پیک چهارم و پنجم کرونا باشیم؟ گفت: اگر این ویروس جهش یافته جدید هم وجود نداشت با کمی کمتر شدن سختگیری ها مجددا پیک چهارم و پنجم را خواهیم داشت. اگر مردم رعایت نکنند و سختگیری ها از میان برود به زودی شاهد پیک چهارم خواهیم بود حال چه ویروس جهش یافته به ایران برسد چه نرسد. این ویروس کماکان تداوم دارد و نباید دست کم گرفته شود تا بالاخره در دنیا ریشه کن شود. در تبلیغات کشور ها گفته می شود ما تزریق واکسن را شروع می کنیم ولی مگر برای چند نفر می توانند شروع کنند؟! در انگلیس که واکسن را ساخته و تزریق را شروع کرده نوبت یکی از دوستان من به اکتبر سال بعد موکول شده است. این توقع بی جایی است که بگوییم حتما باید امسال به مردم واکسن بزنیم. واقعیت این است که باید صبر کنیم و انشاا.. برای سال آینده تزریق واکسن را داشته باشیم.

محدودیت ها تا زمان ایجاد مصونیت باید ادامه داشته باشد

احتمالا باید محدودیت ها را تا چند ماه دیگر هم ادامه بدهیم

دکتر عبادی در مورد اینکه آیا محدودیت هایی که اعمال می شود کافی است و تا چه زمانی باید ادامه دار باشد؟ تصریح کرد: تا زمانی که بتوانیم مصونیتی پیدا کنیم. واقعیت این است که این محدودیت ها عوارضی دارد. هر کاری که می کنیم و هر دارویی که استفاده می کنیم و هر عملی که انجام خواهیم داد محاسن و مضراتی دارد. من می خواهم به سفر بروم و محاسن سفر استراحت است و مضرات آن خطر تصادف و هزینه و… است باید قبل از سفر ببینم عوارض آن بیشتر است یا محاسن آن. ما در مورد محدودیت ها دیدیم که در هفته هایی که فاصله گذاری ها به طور جدی اعمال و رعایت شد میزان ابتلا و مرگ و میز یک چهارم شد. باید دید مردم چقدر می توانند عوارض را تحمل کنند. آیا محاسن کارهای ما به عوارض آن می چربد. اگر بتوانیم دوام بیاوریم و مقاومت کنیم تا سال بعد که واکسن مناسب در دسترس عموم قرار بگیرد به امید خدا این دوران را پشت سر می گذاریم ولی اگر کمی سهل گیری کنیم و دید و بازدید و سفر و کارهای قبلی را از سر بگیریم مجددا با پیک بعدی و مرگ و میر عده دیگری از هموطنانمان روبرو خواهیم بود. احتمالا باید این محدودیت ها را تا چند ماه دیگر هم ادامه بدهیم.

احتمال بروز جهش ویروس کرونا هست ولی قطعی نیست

این متخصص بیماری های عفونی در خصوص اینکه در صورت جهش مجدد ویروس وضعیت واکسن به چه صورتی خواهد بود؟گفت: این احتمال وجود دارد و ویروس کرونا می تواند مثل آنفولانزا جهش پیدا کند اما ماهیت این ویروس با آنفولانزا فرق می کند. ویروس آنفولانزا ماهیتی دارد که جهش های مختلف در ذات ویروس نهفته است ولی این ویروس و ویروس های خانواده کرونا به این شکل نیستند که دائما جهش پیدا کنند. احتمال بروز جهش هست ولی قطعی نیست شاید جهش بعدی موجب ضعیف شدن ویروس شود و به این صورت نیست که جهش ها همواره ویروس را قوی تر کند. کار خدا است و باید همیشه از خدا کمک بخواهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *