دیدگاه مراجع در مورد رؤیت هلال ماه شوال طبیعی است/ ممکن است شب گذشته حلول ماه ثابت نشده بوده و امروز ثابت شده باشد/ مقلدین طبق نظر مرجع خود عمل کنند؛ آیت الله عندلیب همدانی در گفت و گویی

مسایل پیش زمینه ای عامل اختلاف رأی میان مراجع در رویت هلال ماه شوال است

آیت الله محمد عندلیب همدانی در گفت وگویی، از لحاظ فقهی اختلاف دیدگاه مراجع عظام تقلید درخصوص رؤیت هلال ماه شوال را مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: رؤیت هلال یکسری مسایل پیش زمینه ای دارد که در این مسایل اختلاف نظر اجتهادی وجود دارد به عنوان مثال آیا رؤیت ماه شوال یا رؤیت ماه رمضان با چشم معمولی(رؤیت عرفی) باید باشد یا چشم مسلح (رؤیت علمی) هم کافی است به عبارت دیگر رؤیت عرفی معیار است یا رؤیت علمی؟ در این مورد هر یک از مراجع تقلید نظری دارند.

دیدگاه اختلافی دیگر این است که اگر کسی گفت که چشم مسلح کافی است، آیا در حد تلسکوپ های قوی رؤیت عرفی صدق می کند یا نهایتاً با دوربین های شکاری ماه را رؤیت می کنند؟ نکته دیگر اینکه اگر فرض کنید در ایران ماه رؤیت شود آیا برای تمام مناطق روی کره زمین کافی است یا باید کره زمین را به دو قسم کنیم و بگوییم کشورهایی در جزئی از شب با ما مشترک هستند؟ دیدگاه اختلافی دیگر اینکه اگر دو شاهد شهادت دادند که ماه را دیده اند و دو نفر دیگر شهادت دادند که ماه را ندیده اند، این تعارض محسوب می شود یا خیر؟ و اگر تعارض هست، باید چه کرد؟

همه این موارد بحث های فقهی و پیش زمینه ای برای چنین اختلافاتی است. در چنین مواردی مجتهدین طبیعتاً با هم اختلاف رأی پیدا می کنند و این اختلاف رأی مهم نیست. مقلد می تواند طبق به نظر مرجع خود عمل کند.

اختلافات فقهی، تحقیقی و مبنایی است

عندلیب همدانی گفت: گاهی بیان می شود در اعلام رؤیت ماه شوال، به اول ماه حکم شده که این بیان درست نیست. ادعا شده که ماه را با دستگاه ها دیده اند، هر کسی که از این ادعا یقیق پیدا کرده و مرجع تقلیدش گفته که چشم مسلح کافی است، می تواند روزه خود را افطار کند و سایر افراد که از چنین شرایطی برخوردار نیستند، روزه دار می ماند. این اختلافات فقهی، تحقیقی و مبنایی است.

مقلدین باید طبق نظر مرجع تقلید خود عمل کنند

وی در مورد تغییر نظر مراجع تقلید در رؤیت هلال ماه شوال، اظهار کرد: نظر مراجع تقلید در این مورد تغییر نکرده است. تا شب گذشته برای آن بزرگوار ثابت نشده بود که امروز عید فطر است. به عبارت دیگر براساس گزارشاتی که برای این بزرگواران ارسال شده ایشان اطمینان پیدا نکردند که امروز روز اول ماه شوال است. پس از آن (شاید امروز صبح یا حتی در ساعات آینده) گزارشات جدیدتری به دست ایشان برسد که اثبات کند، امروز عید است. مقلدین باید طبق نظر مرجع تقلید خود عمل کنند.

عندلیب همدانی گفت: حتی اگر مرجع تقلیدی اعلام کند که امروز اول ماه شوال است و بعداً برای او ثابت شود که امروز عید نبوده بلکه سی ام ماه رمضان بوده است، هیچ مشکلی ندارد، بعداً می توانند قضای روزه را به جا آورند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *