سفیر ایران در کویت: عربستان کشور بزرگی است و ما از همان ابتدا اعتقادی به قطع روابط با آن نداشتیم

به گزارش شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س) به نقل از پابگاه اینترنتی روزنامه الرای کویت، «محمد ایرانی» در گفتگو با همین روزنامه گفت: ما بارها آمادگی خود را برای آغاز گفتگوها با عربستان در هر مکان و زمانی و تحت هر عنوانی چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم اعلام کرده ایم. به برادرانمان گفته ایم که ما برای بررسی اتهامات و همه موضوعات مورد اختلاف بر سر میز مذاکرات آماده هستیم.

ایرانی درباره توافق هسته ای گفت: در صورت بازگشت مقامات جدید آمریکا به توافق هسته ای، ایران نیز به سرعت به تمامی تعهدات خود پایبند خواهد بود. تنها نگرانی ما در شرایط فعلی که نگرانی همه کشورهای منطقه هم هست، ماجراجویی هایی است که ترامپ در آخرین روزهای حضور خود در کاخ سفید دنبال می کند.

وی در ادامه این گفتگو اخبار مغرضانه درباره وضعیت سلامتی رهبر انقلاب اسلامی ایران را تکذیب و تاکید کرد: حال عمومی رهبر انقلاب اسلامی ایران خوب و طبیعی است . هر بار شایعات مغرضانه ایی درباره وضعیت سلامتی ایشان در شبکه های رسانه ای خارج از ایران می شنویم. صحت خبرهای اخیر درباره سلامت ایشان را تکذیب می کنیم و تاکید می کنیم که دیدارهای متعدد ایشان که در رسانه های ایرانی منتشر می شود و سخنرانی های ایشان عدم صحت آن اخبار را مشخص می کند.

وی افزود: علی رغم وضعیت ناشی از شیوع ویروس  کرونا در ایران و کویت، مبادلات تجاری، وضعیت تقریبا خوبی دارد و به طور کلی تعاملات تجاری بین دو کشور از طریق دریا ادامه دارد. طبیعی است که این مبادلات با توجه به وضعیت فعلی کاهش یابد.

سفیر ایران در کویت در ادامه با اشاره به اینکه ایران از هرگونه تلاشی که به بستن شکاف میان کشورهای منطقه و یکپارچگی نگرش ها بین آنها منجر شود، استقبال می کند، تصریح کرد: بدون شک تلاش های کویت بویژه ایده های امیر فقید کویت، سهم بسزایی در زمینه ایجاد فضایی داشته است که همه سران شورای همکاری را کنار هم قرار دهد. تلاش های امیر کنونی کویت و تلاش های وزیر خارجه نیز جای تقدیر و تمجید دارد  و بیانگر روش اعتدالی است که کویت در ارتباط با مسائل منطقه و خارج از آن دنبال می کند.

وی ادامه داد: ایران به عنوان بزرگترین کشور همسایه کشورهای مشرف بر خلیج فارس، برای برقراری بهترین روابط با همسایگان خود در کرانه جنوبی تلاش می کند و معتقد است که منافعش و منافع کشورهای منطقه در حسن همجواری و همزیستی مسالمت آمیز تجلی می یابد.

او ادامه داد: مما از همان ابتدا اعتقادی به قطع روابط با عربستان نداشتیم چون این کشور را یک کشور مهم و بزرگ در منطقه می دانیم و معتقدیم که در چارچوب همکاری مشترک می توان بیشتر مشکلات را حل کرد.

ایرانی در درباره شهید سلیمانی نیز گفت: شهید قاسم سلیمانی یکی از فرماندهان میدانی بزرگ و محبوب در جنگ علیه داعش بود و نقشی سرنوشت ساز در جلوگیری از سقوط کشورهای بزرگ عربی داشت. در برابر کانون تکفیری داعش در میادین زیادی در شمال و مرکز عراق و در غرب و شرق سوریه ایستاد و در بازپس گیری آن مناطق نقشی سرنوشت ساز داشت. ترور چنین فرمانده باشهامتی به دست نیروهای آمریکایی، بزرگترین خدمت به تروریست های داعش است و به همین دلیل است که ما امروز می بینیم داعش بار دیگر در حال جان گرفتن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *