شبکه جهانی فاطمه الزهراء(س)

صدور دستور دادگاه کادونا برای دسترسی شیخ زاکزاکی به امکانات پزشکی

به گزارش شبکه جهانی فاطمه الزهراء(س) ـ تیم حقوقی شیخ ابراهیم زاکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه و همسرش، گزارش دادگاه آنها در ایالت کادونا را منتشر کرد.

براساس این گزارش، پرونده ابراهیم زکزاکی دیروز ۲۴ فوریه ۲۰۲۰ در دادگاه کادونا مطرح شد. پرونده زاکزاکی پیش از این تاریخ برای تشکیل جلسه و شروع جلسه آماده شده بود.

با این حال، هنگامی که این پرونده فراخوانده شد رییس دادسرای عالی از موارد پرونده زاکزاکی خبر داد و وکیل موضوع سلامتی موکلان خود را مطرح کرد.

وکیل به دادگاه اطلاع داد كه علیرغم حكم دادگاه كه آخرین بار تشکیل شد، مقرر شده بود تا متهمان بتوانند به پزشك شخصی خود دسترسی داشته باشند.

این تصمیم هنوز اجرایی نشده است…!

وی در ادامه به دادگاه اطلاع داد كه مأمورین اداره اصلاحات (از زندان سابق) از تلاش پزشكان برای معاینه متهمان ناامید شده اند.

در پاسخ، رییس دادسرای عمومی، این ادعا را تکذیب کرد و اصرار داشت که پزشکان، متهمان را در حضور پزشک دولتی در زندان معاینه کرده اند.

دادستان گیدئون کورادا با شنیدن این استدلال ها، بلافاصله احضاریه ای را برای بازرس مرکز اصلاح به همراه معاون خود صادر کرد تا بیایند و دستور او را اجرا کنند.

با ورود بازرس و معاون وی، قاضی جلسه دادرسی را در تمام اتاقها با تمام طرفین ذیربط از جمله مشاوره از طرفین و متهمان از سر گرفت.

بازرس تأکید کرد که از  متهمان هیچ کینه ای ندارد، اما سوء تفاهم جزئی در مورد گرفتن نمونه آزمایش وجود داشته که در حال حاضر برطرف شده است.

در مقابل، شیخ زاكزاکی از موانع پیش روی پزشكان خود به دادگاه خبر داد و درخواست داشت در صورت لزوم برای آزمایش و اسکن به خارج از بیمارستان برود که هیچ یک از طرفین حاضر اعتراضی به این موضوع نکردند.

پس از طرح همه این موارد، قاضی ۳ دستور جداگانه صادر کرد.

۱. اینکه پزشکان باید برای معاینه به متهمین در صورت نیاز دسترسی داشته باشند.

۲. اینکه پزشک زاکزاکی در جایی که نیاز به گرفتن نمونه خون وجود دارد، به متهمین دسترسی آزادانه داشته باشد.  در چنین شرایطی پزشک متهمان باید نمونه را در بیمارستان آموزشی Barau Dikko ، Kaduna گرفته و متهمان را معاینه کند. همه اینها با حضور پزشکان ایالتی و زندان انجام می شود.

۳- در صورت نیاز به اسکن که امکان انجام آن در داخل زندان وجود ندارد، مقامات زندان شیخ زاکزاکی را به هر مرکز موجود در کادونا برده و اسکن را انجام خواهند داد.

رفتن به بیرون زندان با حضور پزشکان ایالتی و زندان انجام خواهد شد.

این پرونده پس از آن برای تاریخ ۲۳ و ۲۴ آوریل ۲۰۲۰ جهت رسیدگی بیشتر تعیین شد.

گفتنی است ادامه رسیدگی به پرونده شیخ زاکزاکی و همسرش به ۲۳ و ۲۴ آوریل سال ۲۰۲۰ میلادی (۴ و ۵ اردیبهشت سال ۱۳۹۹) موکول شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW