شبکه جهانی فاطمه الزهراء(س)

عبدالله عبدالله نیز به‌عنوان «رییس‌جمهور حکومت همه شمول» سوگند یاد کرد

آقای عبدالله درباره اختلاف‌ها با رقیب خود اشرف غنی و همچنان در مورد کابینه حکومت خود اش  چیزی نگفت، اما تاکید کرد به دلیل جلوگیری از فاتحه دموکراسی این بار مصلحت نکرد.

آقای عبدالله گفت: «اگر این‌بار به نام مصلحت نتیجه تقلب را می‌پذیرفتیم فاتحه دموکراسی در افغانستان باید خوانده می‌شد و این به مصلحت کشور نبود. من حالا رییس جمهور و خادم همه شما استم و بدون تبعیض.»

عبدالله عبدالله، در باره صلح می‌گوید که پایان جنگ در کشور اولویت حکومتش خواهد بود.

وی افزود: « نخستین اولویت دولت ما ایجاد اجماع سیاسی و تعین هیئت مذاکره کننده می‌باشد. بر رسیدن به صلح به قربانی متعهد هستیم و در این راه از هیچ نوع قربانی و خود گذری دریغ نمی‌کنیم و دولت ما دولت مصالحه ملی و اصلاحات است.»

در همین حال، منابع می‌گویند که رییس جمهور غنی به عبدالله عبدالله پیشنهاد ۴۰ درصد کابینه و ریاست شورای عالی صلح را کرده بود، اما آقای عبدالله با رد این پیشنهاد خواستار سمت نخست وزیری و یا هم ریاست شورای وزیران شده بود، چیزی که منجر به تاخیر برگزاری تحلیف دو طرف هم برای چند ساعت شد.

بصیر سالنگی، عضو دسته انتخاباتی ثبات و همگرایی در این باره گفت: « این بار اراده ملت و مردم افغانستان همین است که به تقلب نه بگویم و به اساس رای شفاف به اراده مردم تن بدهیم.»

سیداسحاق گیلانی،  رییس حزب نهضت همبستگی مردم افغانستان در این باره گفت: «نزدیک به پنج دهه است که در همی بدبختی روان هستیم و یک بدبختی نو شروع خواهد شد و مسوولیت‌اش باز به گردن همان‌های خواهد بود که در تمام مسایل شق می‌کنند.»

دو رهبر پیشین حکومت وحدت ملی در حالی سوگند یاد کردند که، نگرانی‌ها از رفتن کشور به یک بحران تازه در میان شهروندان کشور وجود دارد، حالا دیده شود که پیامد این وضعیت منجر به چه رویدادی در کشور خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *