شبکه جهانی فاطمه الزهراء

مقایسه‌ شیب قیمت دلار، خودرو و سکه در روزهای کرونایی / پراید ۱۰۰ میلیونی، از ارز و طلا سبقت گرفت + نمودار

افزایش شیوع کرونا در ابتدای اسفند ماه این گمان را به وجود آورد که احتمالا این ویروس می‌تواند باعث رکود بازار خودرو و ارز و طلا شود؛ چون آنچه معمولا در بحران‌های این چنینی رایج بوده این است که قرنطینه و تعطیلی بازار و کم شدن معاملات، قیمت کالاها را پایین می‌آورد.

 اما در مورد خودرو، سکه و ارز که سه شاخص اصلی اقتصاد و تجارت در ایران هستند، این اتفاق نیفتاد و برخلاف تحلیل‌ها قیمت این سه، روند افزایشی داشت. قصد ما در این گزارش تحلیل چرایی این اتفاق نیست؛ تنها می‌خواهیم توصیفی از شرایط قیمت این سه شاخص در فضای کرونایی کشور داشته باشیم.

ابتدا جدول زیر را که میانگین قیمت این سه محصول را در تاریخ های مشخص شده نمایش می‌دهد، ملاحضه کنید.

 ۱۲ بهمن ۱۳۹۸۳۰ بهمن ۱۳۹۸۵ اسفند ۱۳۹۸ ۱۰ فروردین ۱۳۹۹۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹۱۷اردیبهشت ۱۳۹۹
قیمت پراید( مدل ۱۱۱)۶۱.۰۰۰.۰۰۰۶۷.۲۰۰.۰۰۰۷۰.۳۰۰.۰۰۰۶۱.۹۰۰.۰۰۰۶۹.۰۰۰.۰۰۰۷۵.۰۰۰.۰۰۰
قیمت سکه(تمام بهار طرح جدید)۴.۹۹۰.۰۰۰۵.۲۹۵.۰۰۰۵.۷۷۶.۰۰۰۶.۱۵۰.۰۰۰۶.۳۵۰.۰۰۰۶.۴۰۰.۰۰۰
قیمت دلار ۱۳.۶۷۰۱۴.۱۹۰۱۵.۵۸۰۱۵.۷۰۰۱۵.۶۵۰۱۵.۷۰۰

*قیمت‌ها به تومان است.

لازم به ذکر است که از قبل شیوع کرونا (اواسط بهمن تا انتهای بهمن ) ما شاهد افزایش قیمت نسبی  کالاها بودیم و  نمودار قیمت‌ها هنگام شیوع کرونا در شرایطی صعودی قرار داشت. انتظار این بود که شیوع کرونا در ابتدای اسفند ۹۸ باعث شود بازار ارز و سکه و خودرو به اصطلاح دچار یک سکته خفیف شود اما چنین اتفاقی نیفتاد. قیمت ها مانند سابق شروع به افزایش کردند.

در انتهای اسفند و ابتدای فروردین ماه  بود که با اوج گیری کرونا، تعطیلی مراکز مختلف، آغاز تعطیلات نوروز، اجرای طرح ممنوعیت سفر و به خصوص فاصله گذاری اجتماعی  قیمت‌ خودرو کمی پایین آمده و به اصطلاح شیب نزولی پیدا کرد.

قیمت پراید حدود ۸ میلیون پایین آمد و سایر خودروها نیز بسته به شرایط با کاهش قیمت روبرو شدند. این نزول، البته در دو شاخص دیگر قابل مشاهده نبود. قیمت سکه که همچنان با شیبی ملایم افزایش یافت. در ایام تعطیلات نوروزی معمولا نرخ ارز اعلام نمی‌شد اما قیمت دلار در ۲۸ اسفند ۱۳۹۸  حدود ۱۵.۷۰۰ تومان و در ۱۶ و ۱۷ فرودرین نیز تقریبا همین حدود معامله شد. این در حالی است که این نرخ در ۵ اسفند با قیمت ۱۵.۶۰۰ معامله می‌شد. بنابراین، نرخ ارز (دلار) نیز کاهش قیمتی را مشاهده نکرد.

با این حال، با فروکش کردن نسبی شیوع کرونا، باز شدن ادارات و به خصوص از سرگیری مشاغل کم خطر از ابتدای اردیبهشت ماه، مجددا شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم. این افزایش قیمت به خصوص در مورد خودرو و بالاخص پراید قابل مشاهده است. پراید ۱۱۱ در تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۹۹ با قیمت حدودی ۶۹ میلیون معامله شد. این قیمت در یک هفته اخیر به صورت تصاعدی در حال بالارفتن بوده است؛ تا جایی که برخی خبرگزاری‌ها از فروش آن با قیمت ۸۰ یا ۹۰ میلیون نیز سخن گفتند؛ البته در بیشتر بازارهای معاملات خودرو تهران، پراید با قیمت ۷۵ میلیون تومان معامله می‌شد. سرعت افزایش قیمت در مورد دو شاخص دیگر(سکه و دلار) کمی متعادل تر بوده است. با این حال، این دو شاخص نیز در هفته های اخیر افزایش قیمت داشته اند.

این افزایش قیمت‌ها در حالی است که قیمت برخی مواد اولیه در حال پایین آمدن است. طبق مشاهدات و بررسی‌های خبرنگار خبر فوری، قیمت مواد شیمیایی از ابتدای اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به سرعت در حال پایین آمدن است. این کاهش قیمت در مورد سایر مواد اولیه نیز قابل رویت است. با این حال، قیمت سه شاخص اقتصادی و به خصوص خودرو روند افزایشی داشته است.

برای درک بهتر این مساله بهتر است نمودار زیر را نگاهی بندازیم:

همانطور که مشاهده می‌کنید، قیمت کالاها قبل از شیوع کرونا، در حال افزایش بوده است. با شیوع کرونا، شیب این افزایش قیمت کمی کندتر می‌شود اما به سمت ثبات یا کاهش نمی‌رود.

این کاهش قیمت تنها در اواسط اسفند و آغاز فروردین مشاهده می‌شود. اواسط تعطیلات نوروز اوج این کاهش قیمت‌ها است. با این حال، پایان تعطیلات نوروزی و به خصوص تعطیلی ادرات باعث افزایشی شدن مجدد قیمت‌ها شده و با روی آوردن به هفته های پایانی اردیبهشت، این شیب افزایشی تندتر  و تندتر هم می‌شود.

این تحلیل نشان می‌دهد که با کاهش خطر کرونا در ماه خرداد، احتمالا قیمت‌ها همچنان افزایش یابد. با این شیب، شاید بعید نباشد که در اواسط خرداد ماه ما با پراید ۱۰۰ میلیونی مواجه باشیم. شما در این باره چه فکر می‌کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW