شبکه جهانی فاطمه الزهراء

وضعیت جهان شبیه فیلم‌های آخرالزمانی

در پی شیوع ویروس جدید کرونا در اکثر قاره‌های جهان، زندگی و فعالیت بسیاری از مردم جهان با محدودیت‌های جدی مواجه شده است. با این حال، کارشناسان هشدار می‌دهند که شیوع کرونا به اوج خودش نرسیده است. وضعیت جهان شبیه فیلم‌های آخرالزمانی شده است. برخی فرودگاه‌هایی که شبانه روز مملو از مسافران بودند، حالا پرنده هم در آن‌ها پر نمی‌زند. علاوه بر مدارس و دانشگاه‌ها، رویداد‌های ورزشی و بسیاری از فعالیت‌های تفریحی دیگر مانند سینما، تعطیل شده اند. برخی کشورها، مرز‌های خود را به روی تمام کشور‌های دیگر بسته اند و مسافران خارجی را از مبادی ورودی به کشور‌های خود بازمی‌گردانند.
اما به رغم همه تدابیر محدودکننده‌ای که روز به روز بیشتر می‌شود، ویروس جدید کرونا نه تنها متوقف نشده بلکه هر روز تعداد بیشتری از انسان‌ها را روانه بیمارستان‌ها می‌کند. طبق آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، ۱۴۲۳۲۰ نفر در ۱۲۹ کشور به ویروس کرونا مبتلا شده اند. همچنین تلفات جهانی این ویروس به ۵۳۸۸ قربانی رسیده است. 

جهان در چنگ کرونا

کرونا بسیاری از فرودگاه‌های اروپا و آمریکا را خلوت کرد.
اروپا؛ کانون شیوع کرونا
به گفته سازمان بهداشت جهانی، ایتالیا با ۱۷۶۶۰ مورد ابتلای قطعی به کرونا، دومین کشور بعد از چین از نظر شیوع کرونا است. اگر چه رفت و آمد‌ها میان ایتالیا و سایر کشور‌های اروپایی و حتی غیراروپایی به شدت محدود شده، اما این مانع شیوع کرونا در اروپا نشد. اکنون هزاران نفر در اسپانیا، آلمان، فرانسه و سایر کشور‌های اروپایی به کرونا مبتلا شده اند.
سازمان بهداشت جهانی گفته که اروپا حالا به کانون شیوع کرونا تبدیل شده است. شبکه الجزیره مدعی شد مقامات بهداشتی نروژ اعلام کرده اند که دیگر نمی‌توانند جلوی شیوع کرونا را بگیرند. ارتش این کشور نیز از سربازان سابق و داوطلبان برای مشارکت در تلاش‌های مقابله با کرونا درخواست کمک کرده است.
در ایتالیا اوضاع بسیار بدتر است. با وجود اینکه کل کشور قرنطینه شده، اما روز جمعه، ظرف یک روز ۲۵۰ نفر در اثر کرونا جان خود را از دست دادند.
آمار ابتلا و تلفات در کشور‌های دیگر مانند فرانسه و اسپانیا و آلمان نیز به رغم محدودیت‌های اعمال شده، در حال افزایش است. پیش‌تر آنگلا مرکل، صد اعظم آلمان، در اظهاراتی که موجب شگفتی ناظران شد، اعلام کرده بود که از هر سه آلمانی، ممکن است دو نفر به کرونا مبتلا شوند.
مرکل در یک نشست خبری گفت: «ما باید درک کنیم که بسیاری از مردم مبتلا خواهند شد. تا وقتی که وضعیت اینطور بماند، اجماع میان کارشناسان این است که ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم مبتلا خواهند شد.»
به گفته مرکل، مهمترین چیز، کند کردن شیوع ویروس کرونا است تا مردم بتوانند مصونیت پیدا کنند و همچنین سیستم درمانی بیش از حد درگیر بیماری نشود. 

جهان در چنگ کرونا

ویروس کرونا، مهمترین کارت انتخاباتی ترامپ، یعنی رونق اقتصادی، را به خطر انداخته است.
آمریکا؛ صد‌ها میلیون نفر در معرض ابتلا در آمریکا، از رئیس جمهور گرفته تا مردم عادی، همه در معرض ابتلا هستند. در نتیجه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه، با هدف مقابله با کرونا، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. امری که راه را برای تخصیص کمک‌های بیشتر دولتی هموار می‌کند. با اعلام وضعیت اضطراری، دولت فدرال می‌تواند ۵۰ میلیارد دلار به ایالت‌ها کمک کند. پیش از این، دولت ترامپ بیش از هشت میلیارد دلار برای مقابله با کرونا اختصاص داده بود.
خود ترامپ در معرض ابتلا قرار گرفته است. او هفته گذشته با دو نفر تماس نزدیک داشته که بعدا نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت شده است. یکی از این افراد، فابیو واجنگارتن، وزیر اطلاع رسانی بزریل، است که با ترامپ غذا خورده است. دکتر شان کونلی، پزشک کاخ سفید، ضمن تایید تماس ترامپ با دو فرد مبتلا به کرونا، گفته است که فعلا نیازی به قرنطینه خانگی ترامپ نیست. منتقدان، ترامپ را متهم می‌کنند که اثرات کرونا در آمریکا را کم اهمیت نشان می‌دهد.
این در حالی است که طبق برخی ارزیابی‌ها در آمریکا، احتمال ابتلای صد‌ها میلیون آمریکایی به کرونا وجود دارد. در مجاورت آمریکا، نخست وزیر کانادا بعد از اینکه تست کرونای همسرش مثبت شد، به مدت دو هفته خود را قرنطینه کرد.
به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، مقامات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا و کارشناسان اپیدمی ماه گذشته، مدل‌ها و سناریو‌هایی برای شیوع و تلفات احتمالی کرونا در آمریکا طراحی کرده اند. بر اساس یکی از سناریوها، هنگام شیوع کرونا در آمریکا، بین ۱۶۰ تا ۲۱۴ میلیون نفر در آمریکا، ممکن است به کرونا مبتلا شوند. همچنین، این ابتلا ممکن است ماه‌ها و حتی بیش از یک سال طول بکشد. علاوه بر این، بین ۲۰۰ هزار تا ۱.۷ میلیون نفر در اثر کرونا جان خود را از دست خواهند داد.
افزون بر این، طبق سناریو‌های مرکز یادشده، بین ۲.۴ تا ۲۱ میلیون نفر در آمریکا ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا کنند. امری که می‌تواند سیستم درمانی آمریکا را نابود کند. چرا که این سیستم فقط ۹۲۵ هزار تخت بیمارستانی و کادر دارد. 

جهان در چنگ کرونا

کشورهایی که موارد ابتلای قابل توجهی دارند.
آفریقا؛ آغاز یک بحران بهداشتی جدید
کارشناسان در حالی درباره سیستم‌های درمانی آمریکا هشدار می‌دهند که این کشور از نظر سیستم درمانی جزو کشور‌های پیشرفته جهان به شمار می‌رود. در واقع، وقتی کرونا می‌تواند چنین بحرانی را در آمریکا ایجاد کند، در سایر کشور‌های فقیر خصوصا در آفریقا ممکن است فاجعه رقم بزند.
کرونا در مراحل اولیه ورود به آفریقاست. تعداد کشور‌های آفریقایی که کرونا به آن‌ها رسیده، به ۲۲ کشور رسید. تعدادی از این کشورها، به طور همزمان از اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا خبر دادند. کشور‌های سودان، رواندا، نامیبیا، کنیا، اتیوپی، غنا و اسواتینی اعلام کردند که کرونا وارد آن‌ها شده است.
اکثر موارد ابتلا به کرونا در کشور‌های آفریقایی به شهروندان خارجی یا شهروندانی مربوط می‌شود که به خارج سفر داشته اند. مثلا اولین مورد ابتلا به کرونا در کشور موریتانی، یک شهروند اروپایی بود که در موریتانی زندگی می‌کند.
سرعت شیوع کرونا در آفریقا کمتر از اروپاست. با این حال، نگرانی‌هایی در خصوص توانمندی کشور‌های آفریقایی در مقابله با کرونا مطرح شده است. خصوصا که بسیاری از کشور‌های آفریقایی فقیر هستند و برخی از بیماری‌های واگیر سابق هنوز در آفریقا ریشه کن نشده اند.
با وجود اینکه شیوع کرونا در منبع آن، یعنی شهر ووهان چین، کنترل شده است، اما انتشار کرونا در برخی کشور‌های آسیایی هنوز متوقف نشده است. بسیاری از این کشورها، محدودیت‌های آمد و شد اعمال کرده و تدابیر بهداشتی بیشتری به کار بسته اند. ویروس جدید کرونا که به «کووید-۱۹» نیز معروف است، در تمام قاره‌های جهان، به جز قطب جنوب منتشر شده و هر روز جان برخی انسان‌ها را می‌گیرد. کشور‌ها امید خود را برای متوقف کردن این ویروس از دست داده و در حال حاضر صرفا تلاش می‌کنند که سرعت انتشار آن را کُند کنند تا از وارد شدن فشار بیش از حد به سیستم‌های درمانی‌شان جلوگیری کنند. به نظر می‌رسد که تا زمان ساخت واکسنی برای این ویروس مخوف، انسان‌ها از رعب و وحشت این موجود میکروسکوپی در امان نخواهند بود.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW