شبکه جهانی فاطمه الزهراء

ویروس کرونا؛ ارگ مراسم سالگرد شهید مزاری را لغو کرد

این مراسم قرار بود امروز پنجشنبه ۲۲ حوت در ارگ ریاست جمهوری برگزار شود اما صبح امروز ارگ با فرستادن اعلامیه‌ای گفت این مراسم به دنبال هشدار سازمان بهداشت جهانی و توصیه وزارت بهداشت افغانستان از خطر شیوع ویروس کرونا لغو شده است.

این در حالی است که سه روز پیش مراسم تحلیف محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با حضور بیش از پنج هزار مهمان در ارگ برگزار شده بود.

این مراسم پیشتر برای ده روز به تعویق افتاده بود. اگرچه گفته شده بود که دلیل آن پیشبرد روند صلح میان آمریکا و طالبان و حل جنجال‌های انتخاباتی است اما ارگ نگرانی از شیوع کرونا را از دلایل این تعویق خوانده بود.

تاکنون در افغانستان ۱۶۵ مورد مشکوک ویروس کرونا آزمایش شده که هفت مورد آن مثبت ثبت شده است؛ پنج مورد در ولایت غربی هرات و دو مورد در ولایت شمالی سمنگان.

شش نفر از این بیماران از ایران وارد شدند و یکی از آنها با این افراد در تماس بوده است.

مقام‌های بهداشتی افغانستان، از ورود هزاران تبعه این کشور از ایران به عنوان یک خطر برای شیوع بیماری کرونا یاد می‌کنند.

افغانستان پس از ثبت نخستین مورد مثبت این بیماری در این کشور، برای یک روز مرز با ایران را بست اما بعدا مجبور به باز کردن این مرز شد زیرا به گفته مقام‌ها هزاران افغان آن سوی مرز گیر مانده بودند.

اما شیوع کرونا در افغانستان سبب شد که ازبکستان مرزش را با این کشور ببندد و پاکستان نیز یکی از گذرگاه‌های مرزی‌اش را برای دو هفته با افغانستان مسدود کند.

سفارت پاکستان در افغانستان نیز امروز اعلام کرده به گونه موقت صدور ویزا را برای اتباع افغانستان متوقف کردند.

هند نیز اعلام کرده برای اتباع کشورهای مختلف از جمله افغانستان دیگر ویزا صادر نمی‌کند.

این در حالی است که شمار زیادی از افغان‌ها روزانه به کشورهای هند و پاکستان سفر می‌کنند. شمار قابل ملاحظه‌ای از این افراد بیمارانی هستند که برای مداوا به این کشورها می‌روند.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان خواستار بسیج ملی برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا شده است.

دولت افغانستان برای اخذ تدابیر ویژه برای جلوگیری از شیوع این بیماری ۲۵ میلیون دلار را اختصاص داده است.

آقای غنی چند روز پیش نیز در مراسم افتتاح پارلمان گفت که اگر شیوع ویروس کرونا در افغانستان سرعت یابد، حکومت بودجه ملی را برای مقابله با این پدیده تعدیل و دوباره برای تصویب به مجلس نمایندگان خواهد فرستاد.

تدابیر ویژه برای شناسایی بیماران احتمالی در مرزها و میدان‌های هوایی این کشور روی دست گرفته شده اما افغانستان تنها در کابل، پایتخت، امکان تشخیص ابتلا به این ویروس را دارد و افراد مشکوک باید تا زمان مشخص شدن نتیجه تشخیص، در ولایت‌ها در قرنطینه بمانند.

هر کیت تست ویروس کرونا در افغانستان ۱۶۰۰ دلار هزینه دارد که برای تست ۵۰ نفر استفاده می‌شود.

دولت اعلام کرده که دانشگاه‌ها و مکاتب در ولایت هرات نیز با تاخیر باز شود. وزارت بهداشت همچنین از مردم خواسته در مراسم نوروز اشتراک نکنند و از حضور در تجمعات خودداری کنند.

یک روز پس از ثبت شدن یک مورد مثبت کرونا در ولایت شمالی سمنگان، ریاست معارف این ولایت نیز اعلام کرده مراکز آموزشی در این ولایت تا اطلاع بعدی تعطیل است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW