پیشنهاد رحیمی جهان آبادی برای جبران زیان مالی مردم درروزهای کرونایی؛ دولت باید یارانه سه ماه را یکجا واریز کند

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت و گویی در خصوص عملکرد دولت در مدیریت بحران کرونا ویروس در کشور گفت: ما بر اساس وضعیتی که در کشور داریم و نظراتی که کارشناسان بهداشت و درمان و حمل و نقل ارایه می‌دهند، می توانستیم بسیار بهتر عمل کنیم.
وی خاطرنشان کرد: تشخیص موارد آلودگی باید در دستگاه بهداشت و درمان سریع تر اتفاق می افتاد و مسئولان مربوطه باید پاسخگو باشند که چرا نتوانستند سریع تر موارد آلودگی به این ویروس را در مراجعات بیماران دارای علائم تشخیص دهند.
نماینده مردم تربت جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل و انجام پروازها به چین و ورود مسافر باید دقت لازم صورت می گرفت، افزود: باید سریع تر موضوع کنترل ورودی ها به کشور وچک کردن بیماران و افراد مشکوک به کرونا انجام می‌شد.
این عضو هیئت رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس دهم با اشاره به اینکه همچون سایر کشورها باید در این مدت موضوع قرنطینه جدی گرفته می‌شد، گفت: در کشورما نیز قرنطینه استان قم نکته اساسی و کلیدی بود که به نظر می‌رسد در این زمینه اهمال شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر وضعیت به گونه ای است که با خدمات بسیار خوبی که در حوزه بهداشت و درمان ارائه می‌شود و برای بهبود شرایط بخش های مختلف مردمی و نظامی کمک هایی را انجام می دهند اما آمار و ارقام نشان می دهد که چه در حوزه تلفات انسانی و چه در حوزه مبتلایان وضعیت مساعد نیست و با توجه به این رشد، ظرف فروردین ماه ۹۹ دچار مشکل شده و با کمبود تخت بیمارستانی و تجهیزات مواجه می شویم همانگونه که الان نیز در بسیاری از مناطق با کمبود تجهیزات مواجه هستیم.
این عضو فراکسیون امید مجلس دهم در ادامه تصریح کرد: متاسفانه شاهد نوعی در هم آشفتگی مدیریتی و ضعف آشکار در تصمیماتی که دولت می‌گیرد نیز هستیم.
وی افزود: در حالی که شرایط کشور از نظر بیماری در پیک خود قرار داشته به چه دلیل در نیمه پایانی اسفند بسیاری از ادارات دولتی و غیر دولتی که فعالیت آنها در این شرایط هیچ ضرورتی نداشته باز بودند؟ وقتی مدارس تعطیل است چرا باید ادارت آموزش و پرورش باز باشند؟
وی افزود: متاسفانه رفت و آمدها به شهرهای مختلف بی حساب و کتاب انجام شد و مردم توجه لازم را ندارند و بسیاری از آنها خطر را جدی نگرفته اند و به مسافرت رفتند.
وی بیان اینکه در قیاس با کشورهای دیگر درگیر با این بیماری همچون چین، کره جنوبی و ترکیه با مشکلات عدیده ای مواجهیم و شاهد نوعی ضعف مدیریتی هستیم؛ البته در حوزه بهداشت و درمان همه توان کشور پای کار آمده و کار پزشکان، پرستاران و کادر درمانی قابل تقدیر است .
وی خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم ها منابع مالی و تجهیزات ما محدود است و در این شرایط درهم آشفتگی مدیریتی نیز آسیب‌زا می شود و اگر نتوانیم اقدامات اساسی را هرچه سریع تر انجام دهیم ظرف فروردین ماه این مسئله به اوج خود می رسد و کشور را دچار مشکل می‌کند.
رحیمی جهان آبادی در پاسخ سئوالی درباره انتقادهایی که به دولت و رئیس جمهور برای برگزاری جلسات مستمر و مکرر ستاد مقابله با کرونا از سوی برخی نمایندگان مطرح می‌شود گفت: من معتقدم تحت فشار قرار دادن شخص رییس جمهور برای اینکه هر روز بخواهد جلسه تشکیل دهد خیلی معقول نیست ولی رئیس جمهور باید از توان مدیریتی خود استفاده کند و تمام وزارتخانه‌ها و همه امکانات کشور را در راستای مقابله با این بحران بسیج کند.این خیلی مهم است و حضور فیزیکی یا زمان حضور به نظر من اگر بازدهی مناسبی نداشته باشد خیلی نمی تواند اثرگذار باشد.
وی افزود: امکانات متعدد کشور از جمله بنیادهای مختلف همچون بنیاد مستضعفان،بنیاد برکت، بنیاد علوی و سازمان‌ها و دستگاههای نظامی باید پای کار بیایند و از ظرفیت عظیمی که ارتش و بسیج و سپاه دارند استفاده شود و در مواقع لازم اقدام به دایرکردن بیمارستان‌های صحرایی کنند.
وی خاطرنشان کرد: با فشار شدید گسترش و شیوع بیماری مواجهیم ولی متاسفانه مردم همکاری لازم را ندارند و خطر را جدی تلقی نکرده اند در حالیکه باید این زنجیره را قطع کنیم و تنها راهش رعایت بهداشت و قرنطینه خانگی است اما لازم است دولت از هر منبعی که می داند حداقل ۳ ماه یارانه مردم را به صورت یکجا به حساب آنها واریز کند، تا مردم تحت فشار مالی نباشند و بتوانند مایحتاج خود را تامین کنند چراکه یک کارگر روزمزد اگر کار نکند نمی‌تواند مایحتاج همان روز خود را تامین کند از این جهت باید دولت تدبیر لازم را داشته باشد و در اسرع وقت به این مسائل توجه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *