شبکه جهانی فاطمه الزهراء(س)

کرونا به سبد خانوار رحم نکرد/ از پیاز ۱۲ هزار تومانی تا زنجبیل ۷۸ هزار تومانی

 کمتر از یک ماه از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور می‌گذرد، ولی اثر آن بر زندگی مردم علاوه بر اینکه سلامت آنها را تهدید می‌کند وضعیت معیشتی آنها را نیز نشانه رفته است. مراد افزایش بی‌رویه و بی‌ضابطه قیمت محصولات سبد خرید خانوار است.

برای بررسی این موضوع  در گزارشی میدانی به بررسی وضعیت قیمت‌ها در بازار برخی محصولات پرداخته است.

بر اساس این گزارش، قیمت میوه و تره‌باربین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش را نشان میدهد به طور مثال پرتقال که تا پیش از این ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تومان عرضه می‌شد به قیمت ۶۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. کیوی ۶۰۰۰ تومانی به ۸۰۰۰ تومان فروخته می‌شود. موز که به طور میانگین ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شد به ۱۵ هزار تومان عرضه می‌شود. بادمجان بین ۷ تا ۱۰ هزار تومان ، پیاز ۱۲ هزار تومان، لیموشیرین   17 تا ۱۸ هزار تومان و لیموترش تا ۳۵ هزار تومان نیز عرضه می‌گردد.  زنجبیل از دیگر محصولاتی است که در این مدت رشد فزاینده داشته است و به قیمت کیلوئی ۷۸ هزار تومان فروخته می‌شود.

البته افزایش قیمت‌ها تنها به همین موارد محدود نمی‌شود. افزایش قیمت مواد لبنی به طور مشخص شیر و ماست و پنیر نیز با درصدی افزایش مواجه شده است.

محصولات بهداشتی از جمله پوشک بچه و دستمال کاغذی و  نیز از جمله مواردی است که افزایش قیمت را تجربه کرده است. برای مثال پوشک بچه از ۵۲ هزار تومان به ۶۰ هزار تومان رسیده است و یا دستمال کاغذی از بسته ای ۷ هزار تومان به ۸ هزار ۵۰۰ تومان و آن هم در مراکز فروش عمده رسیده است.

آنچه در این میان باید به آن توجه کرد این است که با توجه به شیوع ویروس کرونا و لزوم رعایت عدم خرید حضوری مردم از میادین میوه و تره‌بار و ترجیح برای خریدهای غیرحضوری قطعا این محصولات با درصد بیشتری به دست مصرف‌کننده خواهد رسید.

موضوع دیگر این است که اگر بنا است مردم در خانه‌ها بمانند تا از شیوع بیشتر کرونا جلوگیری شود به طبع آن درآمد خیلی اقشار نیز کم خواهد شد و اینگونه افزایش قیمت‌ها فشار مضاعف برخانواده ها خواهد آورد و شرایط گذران دوران بحران را سخت‌تر خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *