شبکه جهانی فاطمه الزهراء

گفتگوی تلفنی ترامپ و معاون سیاسی طالبان

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان شامگاه سه‌شنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد که «ملا برادر» معاون سیاسی طالبان و «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا ساعتی پیش به‌صورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد با اشاره اینکه گفتگوی تلفنی ترامپ و ملا برادر بیش از ۳۰ دقیقه به طول انجامیده، اعلام کرده است که جزئیات این گفتگوی تلفنی در آینده منتشر خواهد شد.

توافق صلح بین آمریکا و طالبان روز شنبه در دوحه قطر با حضور نمایندگان ارشد دو طرف و مقامات ۳۰ کشور و همچنین شماری از مقامات سازمان‌های بین‌المللی به امضا رسید.

به‌موجب این توافق، آمریکا متعهد شده است که نیروهای خود در افغانستان را در گام اول به ۸۶۰۰ نفر تقلیل دهد و ظرف ۱۴ ماه آینده نیروهای نظامی خود را از افغانستان خارج کند.

ساعتی پس از انتشار خبر گفتگوی تلفنی ترامپ و معاون سیاسی طالبان، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در یک رشته پیام توئیتری با اعلام اینکه دو طرف در این گفتگوی تلفنی درباره راهکارهای عملی شدن توافق اخیر صحبت مفصلی داشته‌اند، افزود: «رئیس جمهور امریکا ترامپ گفت : خوشحالم که با شما صحبت می کنم. شما مردم قوی هستید و کشوری بسیار خوبی دارید و من می دانم که شما برای خاک خود می جنگید. ما ۱۹ سال انجا بودیم و این مدت طولانی است. حالا خروج نیروهای خارجی از افغانستان در فایده همه است.»

سهیل شاهین در توئیت دیگری نوشت که ملا برادر در این تماس تلفنی خطاب به ترامپ گفته است: «شما در خروج نیروهای خارجی از افغانستان و برای روابط مثبت در اینده از قاطعیت کار بگیرید و کسی را اجازه ندهید که شما را دراین جنگ طولانی دخیل نگه دارد. استقلال کشور و ایجاد حکومت دلخواه حق مسلم افغان هاست.»

دونالد ترامپ نیز ساعاتی پس از گفتگوی تلفنی با معاون سیاسی طالبان، در گفتگو با خبرنگاران در کاخ سفید درباره صحبت‌های خود با ملا برادر گفت: «من امروز با رهبر طالبان صحبت کردم. ما یک گفتگوی خوب داشتیم. ما توافق کردیم که دیگر خشونتی در کار نباشد. ما خواستار خشونت نیستیم. باید ببینیم چه پیش می‌آید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه جهانی فاطمه الزهرا(س)

FREE
VIEW